Odmiany, Pielęgnacja

Jakie drzewka kolumnowe sprawdzą się w małym ogrodzie?

Jakie drzewka kolumnowe sprawdzą się w małym ogrodzie

Własny ogród to marzenie wielu osób. Aby je zrealizować wcale nie trzeba dysponować dużą ilością przestrzeni – wystarczy niewielki skrawek ziemi, by rośliny mogły swobodnie rosnąć. Ostatnimi czasy coraz większym zainteresowaniem cieszą się drzewka kolumnowe. To atrakcyjne rozwiązanie, szczególnie dla właścicieli małych działek. Drzewka kolumnowe nadają się również do sadzenia w doniczkach. Prezentują się bardzo elegancko, zajmują niewiele miejsca i wydają obfite plony. Jakie drzewka kolumnowe sprawdzą się w małym ogrodzie? Podpowiadamy!

Drzewka owocowe kolumnowe – co to takiego?

Nic nie satysfakcjonuje tak, jak plony z własnej uprawy. Nie każdy jednak może pozwolić sobie na sadzenie wysoko wyrastających drzew, o rozłożystych koronach. Drzewka owocowe kolumnowe to doskonała propozycja dla właścicieli małych ogrodów. Jak sama nazwa sugeruje, tego typu rośliny mają kształt kolumno-podobny, filarowy. Oznacza to, że są bardzo wąskie, przez co zajmują mało miejsca. Z powodzeniem można uprawiać je na działce oraz w balkonowych donicach.

Obwód drzew kolumnowych z reguły nie przekracza 80 cm. Rośliny wytwarzają krótkopędy lub długopędy, które są skierowane równolegle do przewodnika. W zależności od odmiany, drzewka mogą osiągać wysokość nawet 3-5 metrów, jednak przy regularnym przycinaniu można je utrzymać na wysokości 2-2,5m.

Drzewka kolumnowe unikają rozrostu, co pozwala na uzyskanie dodatkowej przestrzeni do zagospodarowania. Bez przeszkód możemy posadzić wiele efektownych gatunków i odmian roślin w małym ogrodzie. W sprzedaży dostępne są między innymi kolumnowe grusze, jabłonie, śliwy, czereśnie, wiśnie, nektaryny, morele i wiele innych.

Jak sadzić kolumnowe drzewka?

Kolumnowe drzewa bez wątpienia zachwycają pięknym wyglądem oraz smacznymi owocami. Dzięki nim możemy stworzyć swój własny, wymarzony ogródek. Rośliny te mają bardzo wąskie i zwarte korony, co pozwala na sadzenie ich w odległości ok. 100 cm.

Filarowe drzewka owocowe w większości są samopylne, jednak warto umieścić kilka takich samych gatunków obok siebie. Ma to wpływ między innymi na obfitość owocowania. Warto pamiętać o przerzedzaniu zawiązków owoców, ponieważ gdy pojawi się ich zbyt dużo – owoce będą małe. Poza tym duża ilość owoców może doprowadzić do łamania pędów.

Drzewa owocowe kolumnowe najlepiej odnajdują się na stanowiskach słonecznych. Preferują glebę żyzną, próchniczną, umiarkowaną wilgotną i przepuszczalną. Warto dodać, iż rośliny bardzo dobrze rosną i plonują, gdy odczyn pH ziemi jest zbliżony do obojętnego. Niektóre gatunki drzew kolumnowych, tj. brzoskwinie czy nektarynki trzeba dodatkowo osłonić od wiatru. Drzewa kolumnowe ze względu na swoją budowę są oświetlane z każdej strony w podobny sposób, dzięki czemu owoce równomiernie dojrzewają.

owoce brzoskwini

Uprawa drzewek kolumnowych

Uprawa drzew owocowych kolumnowych nie jest szczególnie trudna. Bez trudu poradzą sobie z nią nawet niedoświadczeni ogrodnicy. Filarowe rośliny nie wymagają cięcia, jednak można je przeprowadzić, gdyż zabieg ten będzie miał odzwierciedlenie w jakości owoców. Pierwsze przycinanie należy przeprowadzić wiosną, najlepiej tuż po posadzeniu. Jeśli sadzimy roślinę jesienią, musimy poczekać na nadejście wiosny.

W kolejnych latach dobrze wykonywać cięcie doświetlające i prześwietlające. Choć drzewka kolumnowe nie mają rozłożystych koron, wcale nie są niskie. Niektóre gatunki dorastają nawet do 4 metrów wysokości. W przypadku, gdy chcemy pozostać przy jednej wysokości należy co roku dodatkowo przycinać drzewa.

Warto także zadbać o regularne podlewanie drzew kolumnowych. Do tego celu najlepiej wykorzystać zebraną wodę deszczową. Bardzo istotne jest nawożenie. Rośliny sadzone jesienią nawozimy w momencie, kiedy zaczną rosnąć. Natomiast w przypadku drzewek sadzonych wiosną musimy odczekać minimum 2 miesiące. Jako nawóz można wykorzystać gotowy środek bądź kompost.

Kolumnowe drzewka owocowe – zabezpieczenie przed mrozem i chorobami

Choć drzewka kolumnowe nie wymagają specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych, należy je zabezpieczyć przed mrozem. Dotyczy to młodych sadzonek, które są szczególnie wrażliwe na działanie ujemnej temperatury.

Kiedy temperatura powietrza spadnie poniżej 0 stopni Celsjusza, wówczas trzeba dobrze okryć roślinę warstwą agrowłókniny. Równie dobrze można to zrobić za pomocą słomianych chochołów. Aby mieć gwarancję, że młode drzewka kolumnowe nie ulegną zniszczeniu, warto usypać z ziemi niewielki kopczyk (na wysokość ok. 30 cm), który ochroni korzenie przed przemarznięciem.

Drzewa owocowe kolumnowe, podobnie jak każde inne, narażone są na rozmaite choroby grzybowe. Do najczęściej spotykanych zaliczamy brunatną zgniliznę, mączniaka, drobną plamistość, kędzierzawość liści brzoskwini i wiele innych. Jedynym wyjściem w takiej sytuacji będzie zakup dobrego środka do opryskiwania. Należy zwrócić szczególną uwagę, czy owoce nadają się do spożycia po zastosowaniu takiego preparatu. Ewentualnie można spróbować zastosować naturalne środki na choroby drzew. W przypadku niektórych odmian czereśni i śliw konieczne będzie zastosowanie specjalnych środków.

jabłka

Jakie drzewka kolumnowe do małego ogrodu?

Jakie drzewa kolumnowe wybrać? To pytanie z pewnością zadają sobie osoby, które w najbliższym czasie planują założenie przydomowego, małego ogródka. W sprzedaży dostępnych jest wiele odmian i gatunków roślin, dzięki czemu każdy Klient znajdzie coś na miarę swoich upodobań. Do najpopularniejszych drzewek owocowych w naszym kraju należą niewątpliwie jabłonie. Warto zwrócić uwagę na odmiany kolumnowe, do których należy m.in Bolero, Waltz, Maypole, StarCats, czy Mezzo. Smaczne owoce charakteryzują się wyrazistym smakiem i aromatem. W tym miejscu dobrze też pochylić się nad jabłonkami w donicach, jak np. Garden Fountain, Vesna, Flamenco, Red River, Polka, Arbat, czy SunCats.

Śliwa kolumnowa Imperial

34,90 

Poprzednia najniższa cena: 34,90 .

Wysyłka: do 5 dni roboczych

Owocująca regularnie kolumnowa odmiana śliwy o wysokiej odporności na mróz i choroby. Fioletowe owoce o żółtym miąższu idealne do jedzenia na surowo jak i na przetwory.

2 letnie drzewko owocowe o wysokości około 150 cm. Sadzonka z gołym korzeniem zabezpieczona w zbiorczym balocie.

Czereśnia kolumnowa Queen Mary

39,90 

Poprzednia najniższa cena: 39,90 .

Wysyłka: do 5 dni roboczych

Samopylna odmiana o kolumnowym wzroście, dająca aromatyczne i smaczne owoce. Przeznaczona w cieplejsze rejony.

2 letnie drzewko owocowe o wysokości około 150 cm. Sadzonka z gołym korzeniem zabezpieczona w zbiorczym balocie.

Grusza kolumnowa Saphira

34,90 

Poprzednia najniższa cena: 34,90 .

Wysyłka: do 5 dni roboczych

Kolumnowa odmiana gruszy o słodkich, zielono-żółtych owocach. Owoce nadające się do spożywania na surowo, przetwarzania oraz przechowywania. Możliwa uprawa donicowa oraz gruntowa.

2 letnie drzewko owocowe o wysokości około 150 cm. Sadzonka z gołym korzeniem zabezpieczona w zbiorczym balocie.

Czereśnia kolumnowa Silva

39,90 

Poprzednia najniższa cena: 39,90 .

Wysyłka: do 5 dni roboczych

Wczesna odmiana kolumnowa o smacznych, czerwonych owocach. Możliwa uprawa gruntowa oraz donicowa.

2 letnie drzewko owocowe o wysokości około 150 cm. Sadzonka z gołym korzeniem zabezpieczona w zbiorczym balocie.

Dla pysznych owoców w ogrodzie warto posadzić również grusze. Szczególnie lubiane są odmiany, tj. Saphira i Decora. W polskim ogrodzie nie powinno zabraknąć także czereśni. Spośród wszystkich odmian warto wyróżnić czereśnię Queen Mary, Silva, Victoria i Helena. Ważne miejsce w sadzie zajmuje śliwa i wiśnia Popularne odmiany kolumnowe to Imperial i Fruca oraz Joachim. Dużym zainteresowaniem cieszy się także morela kolumnowa, morela Klarina, nektaryna kolumnowa Alice, czereśniowiśnia Caroline oraz brzoskwinia Aida.

Dlaczego warto zasadzić kolumnowe drzewka owocowe?

  • Filarowe drzewka owocowe są łatwe w uprawie i pielęgnacji.
  • Kolumnowe drzewa owocowe wydają obfite plony.
  • Owoce dojrzewają równomiernie, ponieważ roślina z każdej strony oświetlana jest w taki sam sposób.
  • Rośliny zajmują mało miejsca, przez co są idealnym rozwiązaniem dla posiadaczy małych ogrodów.
  • Drzewa owocowe kolumnowe nie wymagają częstego przycinania i innych zabiegów pielęgnacyjnych, przez co są dobrym wyborem dla niedoświadczonych ogrodników, a także zapracowanych osób.
  • Wąska korona ułatwia przeprowadzanie zabiegów ochronnych i czyni je skuteczniejszymi.

Podsumowanie

Zaplanowanie i stworzenie przydomowego ogrodu wymaga sporo zaangażowania i wysiłku. Niemniej jednak nic nie cieszy tak, jak plony z własnej uprawy. W sytuacji, gdy dysponujemy niewielką działką i nie możemy pozwolić sobie na rozłożyste korony, warto zwrócić uwagę na drzewa owocowe kolumnowe. Rośliny te dzięki swojej wąskiej formie idealnie nadają się do małych ogródków. Rodzą pyszne owoce i stanowią doskonałą dekorację przydomowej przestrzeni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *