Choroby i szkodniki

Naturalne środki na choroby drzew

drzewo naturalnie chronione

Przeciętny ogrodnik, widząc że jego drzewko czy krzew zaczyna chorować, biegnie do sklepu ogrodniczego, aby zakupić odpowiednie środki ochrony roślin. Zwykle otrzymuje rekomendację użycia chemicznych środków ochrony roślin. A tymczasem chorób i szkodników warto próbować się pozbyć za pomocą środków naturalnych. Dlaczego warto? Jak przygotować te środki i jak stosować? Zapraszamy do lektury!

Dlaczego warto stosować ekologiczne środki ochrony roślin?

Jeśli w swoim ogrodzie stosujesz nawozy naturalne, warto pokusić się o wzmocnienie i leczenie roślin ozdobnych czy drzew sposobami ekologicznymi. Jest przynajmniej kilka argumentów przemawiających za ich użyciem:

  • są łatwiejsze w użyciu i bezpieczniejsze – w przypadku naturalnych preparatów nie ma okresu karencji. Jest to szczególnie istotne, jeśli leczymy nimi rośliny jadalne oraz rośliny doniczkowe stojące w domu. Nie powodują podrażnienia skóry i błon śluzowych. Nie bez znaczenia jest także ochrona zapylaczy. Ekologiczne opryski nie mają żadnego negatywnego wpływu na owady zapylające, tak potrzebne w naszych sadach i ogrodach;
  • skutecznie zwalczają choroby i szkodniki – preparaty naturalne przygotowane z mniszka lekarskiego, skrzypu polnego, drożdży piekarskich czy cebuli i czosnku skutecznie zapobiegają chorobom grzybowym czy szarej pleśni, nadają się do zwalczania mszyc i innych szkodników;
  • są darmowe i łatwo dostępne – można je zrobić samodzielnie z tego co mamy w kuchni lub z roślin rosnących na polach, łąkach i w naszych ogrodach;
  • praktycznie nie ma ryzyka “przedawkowania” – naturalne środki możemy stosować w dowolnym momencie zarówno na choroby czy szkodniki, jak i na wzmocnienie roślin.

Na co można stosować naturalne środki ochrony roślin?

Naturalne środki ochrony roślin można stosować do zwalczania chorób grzybowych i bakteryjnych. Skutecznie zwalczają także szkodniki roślin oraz szkodniki glebowe. Możemy nimi opryskiwać krzewy i drzewa owocowe, rośliny balkonowe oraz warzywa, nadają się także do zaprawiania cebul roślin ozdobnych. Jak widać, ekologiczne opryski mają szerokie zastosowanie w ochronie roślin.

Ważne jest jednak to, aby własnoręcznie przygotowane naturalne preparaty, stosować regularnie i zapobiegawczo, ostatecznie zaraz po pojawieniu się pierwszych objawów chorób czy szkodników – z bardzo zaawansowaną chorobą czy inwazją te środki mogą sobie już nie poradzić.

Stosowanie naturalnych środków ochrony roślin w praktyce

Samodzielne przygotowanie jest proste, wystarczy tylko mieć trochę czasu i oczywiście odpowiednie składniki do wykonania ekologicznych oprysków. Jakie to składniki będą nam potrzebne?

Naturalne preparaty na choroby grzybowe

Z chorobami grzybowymi (zaliczamy do nich na przykład szarą pleśń i mączniaka rzekomego) świetnie poradzi sobie gnojówka z pokrzyw lub wyciąg z czosnku. Przy okazji usuną one szkodniki takie jak przędziorki i mszyce.

Aby wykonać gnojówkę z pokrzyw, należy przygotować 1 kg świeżo ściętych roślin pokrzywy. Najlepiej zbierać je wczesną wiosną przed kwitnieniem pokrzywy. Pocięte na małe kawałki pokrzywy wrzucamy do dużego wiaderka i zalewamy dziesięcioma litrami wody. Przykrywamy ściereczką bawełnianą lub pieluchą tetrową, aby muchy nie złożyły w gnojówce jaj. Mieszamy raz dziennie.

Gnojówka ma nieprzyjemny zapach, warto więc ją robić z daleka od domu. W pierwszych dniach preparat będzie się pienił i “burzył”. Po około 14 dniach, kiedy proces pienienia się zakończy, gnojówka jest gotowa do użytku. Do oprysków należy ją rozcieńczyć w proporcji 1:20.

Wyciąg z czosnku: posiekaj kilka ząbków czosnku, umieść w słoiku i zalej zimną wodą (tylko tyle, aby przykryła czosnek). Po 3 dniach dodaj litr wody z dodatkiem szarego mydła w ilości ok. 10g. Wymieszaj, przecedź i używaj.

Także skrzyp polny świetnie usuwa choroby wywoływane przez grzyby. Możesz przygotować z niego gnojówkę lub wywar. Zawsze warto mieć w swoim ogródku miejsce, w którym pozwalamy rosnąć skrzypowi – z rośliny tej przygotujesz nie tylko domowy oprysk dla roślin, ale także płukankę do włosów.

Naturalne preparaty na choroby bakteryjne

Bakteryjne choroby roślin także można leczyć naturalnie. Ich skuteczność pomoże się pozbyć bakteryjnej plamistości liści, raka bakteryjnego drzew owocowych czy bakteryjnej plamistości pomidora.

Jeśli rośliny w Twoim ogrodzie chorują na choroby bakteryjne, możesz z powodzeniem zastosować  wyciąg lub wywar z czosnku – roślina ta ma silne działanie bakteriostatyczne i bakteriobójcze. Taki preparat możesz wykonać nie tylko z główek czosnku, ale także jego części zielonych. Równie dobrze sprawdzi się cebula.

Naturalne preparaty do zwalczania szkodników

Domowe sposoby równie skutecznie radzą sobie ze szkodnikami w ogrodzie. Mszyce, przędziorki, mączliki – to tylko niektóre z nich. Przyczyniają się do obniżenia plonów drzew i krzewów owocowych, niszczą uprawy warzyw oraz rośliny ozdobne. Jak z nimi skutecznie walczyć? Jak i z czego przygotować oprysk?

Sprzymierzeńcem ogrodnika czy sadownika w walce ze szkodnikami jest krwawnik pospolity. Szczególnie nie lubią go przędziorki i mszyce. Potrzebny jest 1 kg kwitnącego ziela oraz 10 l wody (lub odpowiednio mniej). Ziele potnij na nieduże kawałki i zalej wrzątkiem, odstaw do następnego dnia. Oprysk należy wykonywać nierozcieńczonym naparem.

Na szkodniki takie jak przędziorki czy mszyca skuteczna jest także bylica piołun. Gnojówkę przygotowuje się dokładnie tak samo jak wyżej opisano w przypadku gnojówki z pokrzywy. Wysuszona i sproszkowana bylica odstraszy także mrówki i ślimaki, warto więc obsypywać nią ziemię wokół warzyw.

Możecie przygotować również wywar z wrotyczu. Wrotycz to roślina rosnąca jako pospolity chwast, ale ma wyjątkową moc zwalczania różnego rodzaju szkodników. Odstrasza mszyce, bielinka i śmietkę, ale jest skuteczna nawet w przypadku wyjątkowo uciążliwych i odpornych na środki ochrony roślin drutowców i pędraków.

Technika oprysku

Pielęgnacja roślin za pomocą naturalnych oprysków przebiega tak samo jak w przypadku chemicznych środków – po odpowiednim rozcieńczeniu preparatów opryskujemy rośliny używając ręcznego lub akumulatorowego opryskiwacza ogrodniczego. Należy jednak pamiętać o bardzo starannym   odcedzeniu wszelkich części roślin i osadów, które mogą spowodować zatkanie się dyszy urządzenia.

Podsumowanie

Domowe sposoby walki z chorobami i uciążliwymi szkodnikami mogą się okazać skuteczną bronią w walce o zdrowie roślin sadowniczych i ogrodowych. Dlatego też warto je stosować jako pierwsze, zapobiegawczo, ewentualnie w początkowych stadiach chorób. Dopiero kiedy okażą się zbyt słabe – konieczne będzie skorzystanie ze środków chemicznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *