Pielęgnacja

Luty w ogrodzie – czas intensywnych przygotowań do wiosny

zmarznięte truskawki w ogrodzie

Luty, choć zimny i wietrzny, a czasem nawet śnieżny, stanowi preludium wiosny. Już niedługo słońce częściej i mocniej będzie wyglądało zza chmur, a dni staną się cieplejsze i dłuższe. Mimo że ogrodowe rośliny nadal śpią, to dla ogrodników czas ten stanowi okres coraz bardziej intensywnych przygotowań do kolejnego sezonu. Nagrodą za ten wysiłek będzie ogród pełen kolorowych kwiatów oraz obfite zbiory owoców i warzyw.

Co więc warto i można robić w ogrodzie w lutym? Jak zadbać o krzewy i drzewa owocowe i ozdobne? Jakie prace wykonać w ogrodzie ozdobnym i warzywnym? Na co zwrócić uwagę na grządce z bylinami i krzewami zimozielonymi? Oto wszystko, co warto wiedzieć.

Luty w ogrodzie – drzewka i krzewy owocowe

Prace na przedwiośniu warto rozpocząć od sadu i znajdujących się w nim drzew i krzewów owocowych. Oto lista spraw do załatwienia:

  • cięcie drzew – w lutym wykonujemy cięcie jabłoni i grusz oraz krzewów jagodowych, agrestu, malin i porzeczek. Należy usunąć gałęzie stare, uszkodzone, rosnące zbyt blisko siebie i ku środkowi korony oraz połamane. Suche pędy także wycinamy w czasie zimowego cięcia. Pamiętaj o starannym naostrzeniu narzędzi oraz o ich dezynfekcji. Powstałe rany należy zabezpieczyć maścią ogrodniczą o działaniu przeciwgrzybiczym, aby chronić drzewka owocowe przed wnikaniem przez nie patogenów chorobotwórczych;
  • bielenie pni drzew – zabieg ten zabezpiecza drzewa przed pękaniem ich kory. Pnie powinny być bielone przed nastaniem zimy, ale zdarza się, że deszcz zmywa wapno – sprawdź więc i uzupełnij ewentualne ubytki;
  • oczyszczanie z pozostałych na gałęziach starych owoców – zaschnięte owoce to siedlisko patogenów chorobotwórczych. Usuń więc wszystkie stare owoce;
  • opryski przeciw kędzierzawości liści na brzoskwiniach. Przyda się więc miedzian i Syllit 65 WP – poczekaj jednak aż temperatura ustabilizuje się na poziomie ok. 8 stopni Celsjusza. Pod koniec miesiąca zrób też przegląd śliw – jeśli w poprzednim sezonie chorowały na torbiel śliw, wykonaj oprysk przed pękaniem pąków.

Drzewka ozdobne

W przypadku krzewów ozdobnych warto wykonać cięcie, biorąc oczywiście pod uwagę ich pory kwitnienia. Krzewy kwitnące latem przycinamy więc właśnie teraz, aby zagęściły się i obficie kwitły. Są to hortensje bukietowe, krzewuszki i budleje. Z zabiegiem tym poczekaj na koniec miesiąca, aż temperatura unormuje się lekko powyżej zera.

Nie przycinamy na razie krzewów kwitnących wiosną takich jak dereń, forsycja, lilaki – zabieg ten wykonać należy po ich kwitnieniu. Stare krzewy możesz natomiast odmłodzić krótko je przycinając.

Porzeczka czarna Gofert w doniczce

15,90 

Poprzednia najniższa cena: 15,90 .

Przedsprzedaż. Wysyłka: od 10 października .

Nowa licencjonowana, wysoce odporna odmiana o słodkich owocach. Polecana do uprawy ekologicznej. Roczny krzew owocowy w doniczce P9.

Brzoskwinia czerwonomiąższowa

29,90 

Poprzednia najniższa cena: 20,90 .

Przedsprzedaż. Wysyłka: od 10 października .

Brzoskwinia o charakterystycznym i nietypowym czerwonym miąższu. Deserowa i na przetwory. 2 letnie drzewko owocowe o wysokości 100 - 150 cm. Sadzonka z gołym korzeniem zabezpieczona w zbiorczym balocie.

Dereń jadalny Szafer – szczepiony

49,90 

Poprzednia najniższa cena: 49,90 .

Przedsprzedaż. Wysyłka: od 10 października .

Wczesna polska uniwersalna odmiana uważana za jedną z najsmaczniejszych. Polecana w stanie surowym jak i na przetwory. Dereń jadalny szczepiony o wysokości 60-100 cm. Sadzonka z gołym korzeniem zabezpieczona w zbiorczym balocie.

Orzech włoski szczepiony – Mars w doniczce

69,90 

Poprzednia najniższa cena: 69,90 .

Przedsprzedaż. Wysyłka: od 10 października .

Samopylna, plenna i mrozoodporna odmiana. Duże owoce nadające się do zjadania na surowo oraz przetwarzania. 2 letnie drzewko orzecha włoskiego o wysokości 30-70 cm części nadziemnej. Sadzonka w doniczce.

Ogród warzywny

Grządka z warzywami powinna zostać uprzątnięta – grabimy stare liście, usuwamy suche pędy pozostałe z jesieni, wybieramy z ziemi warzywa zimowe. To właśnie teraz, w lutym, możemy siać niektóre gatunki warzyw – tych o długim okresie wegetacji i wczesnowiosennych, na przykład pomidory, cebulę, pora, warzywa kapustne i paprykę.

Do wysiewu nasion warto wykorzystać tzw. wielodoniczki lub doniczki tofrowe i postawić na parapecie okiennym. Gdy siewki wyrosną, możesz przenieść je do większych doniczek, a po ustąpieniu wiosennych przymrozków, do gruntu. Zwykle ma to miejsce w drugiej połowie maja.

Jeśli mamy w naszym ogrodzie rosnące w gruncie wczesne odmiany warzyw, to należy je zabezpieczać przed mrozami okrywając folią lub włókniną.

Przeglądamy przechowywane cebule oraz szklarnię. W razie potrzeby naprawiamy uszkodzenia powstałe w czasie zimy. Myjemy szyby, przeprowadzamy pierwsze porządki ją i nawozimy obornikiem aby szklarnia była gotowa na przyjęcie warzyw.

Ogród ozdobny

Rośliny ozdobne także wymagają dokonania przeglądu. Sprawdź ich zimowe okrywy oraz przechowywane cebule roślin takich jak kanny, mieczyki czy tulipany. Wyrzuć wszystkie chore egzemplarze. Część z nich możesz umieścić w doniczkach i temperaturze ok. 15 stopni Celsjusza, dzięki czemu szybciej zakwitną.

Luty w ogrodzie to również czas, aby przygotować rozsady roślin jednorocznych kwitnących latem, na przykład petunii czy pelargonii. Teraz właśnie należy również przeprowadzić wysiew nasion roślin wcześnie kiełkujących oraz wysiać nasiona roślin jednorocznych. Kwiaty jednoroczne w lutym wysiej do donic i przenieś do gruntu, gdy zrobi się cieplej. Przy okazji przytnij rośliny zimujące w chłodnych pomieszczeniach – fuksję i oleander.

Przechadzając się wśród grządek uważaj na pozostawione w gruncie rośliny cebulowe – pierwsze cebule zdążyły już wykiełkować pod wpływem pierwszych fal ciepła. Nie połam ich i nie obawiaj, że mogące jeszcze nadejść mrozy zniszczą je – są naturalnie przystosowane do takich wahań temperatur.

Zimozielone krzewy i byliny

W części ogrodu, w której rosną krzewy i byliny zimozielone, sprawdź przede wszystkim stan okryć zimowych. W razie potrzeby poprawiamy je. Jeśli jest ciepło, usuń okrycia (pamiętaj, że zanim nadejdą kolejne silne mrozy, musisz zabezpieczyć krzewy i byliny zimozielone ponownie) i koniecznie podlej rośliny obficie, aby uniknąć wystąpienia zjawiska suszy fizjologicznej.

śnieg przykrywający sosnowe gałązki

Prace ogrodnicze powinny obejmować również otrząsanie śniegu z gałęzi drzewek i krzewów iglastych – ciepłe, słoneczne dni i ujemne temperatury w nocy sprawiają, że puszysty śnieg szybko zamienia się w ciężką i twardą skorupę śnieżną, która może połamać kruche gałązki. Iglaki również należy w czasie odwilży solidnie nawodnić, są bowiem bardzo wrażliwe na niedobór wody w okresie późnej zimy.

Luty w ogrodzie – na co jeszcze należy zwrócić uwagę?

Choć początek tego roku rozpieszcza nas ciepłem, należy pamiętać, że nadal trwa zima. Mogą zdarzyć się więc nie tylko dni o niskich temperaturach, ale wręcz solidne mrozy. Jeśli więc postanowiłeś usunąć zimowe okrywy z krzewów i bylin, to bacznie obserwuj prognozy pogody.

Nie zapominamy o trawniku – zalegający na nim śnieg tworzy już prawdopodobnie zbitą skorupę. Rozbij ją i usuń, aby trawa nie zachorowała na pleśń śniegową, która potrafi zrujnować nawet najbardziej wypielęgnowany ogród. Pod koniec lutego będziesz mógł wysiać pierwszą dawkę nawozu wieloskładnikowego, nawet jeśli na trawniku będzie jeszcze leżał śnieg – kiedy tylko stopnieje, nawóz trafi wprost do strefy korzeniowej.

Zgrabione liście usunięte z grządek warzywnych wrzuć na kompost, to doskonałe źródło naturalnego nawozu dla wszelkich roślin ogrodowych. Mało kto wie o tym, że kompostem można zasilać również rośliny pokojowe.

Dokarmianie ptaków nadal jest wskazane, choć pod koniec miesiąca będziesz mógł powoli zacząć je ograniczać. Wystaw im za to świeżą wodę. Pamiętaj, że ptaki są sprzymierzeńcami każdego ogrodnika, a ich śpiew i wesołe harce sprawiają mnóstwo przyjemności. Dbaj więc o nie.

Podsumowanie

W lutym w ogrodzie sporo się, jak widzisz, dzieje. Pracy nie brakuje, a czujny ogrodnik z pewnością zauważa subtelne zwiastuny wiosny – w niektórych regionach już pojawiły się pierwsze kwiaty. Wykonaj więc wszelkie konieczne prace i dobrze przygotuj swój ogród na nadejście nowego sezonu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *