Odmiany, Uprawa

Przydomowa uprawa poziomki

owoce poziomki

Poziomka pospolita (Fragaria vesca) jest przedstawicielem rodziny różowatych, który pospolicie i naturalnie występuje w wielu regionach świata – w prawie całej Europie oraz części Azji i Ameryki Północnej. Ze względu na swoje smaczne i wartościowe owoce jest chętnie uprawiana także w polskich ogrodach. Ma niewielkie wymagania, a jej pielęgnacja jest stosunkowo prosta. Zobacz, jak uprawiać poziomkę w ogrodzie, aby zdrowo rosła i obficie plonowała.

Dlaczego warto mieć poziomkę w ogrodzie?

Niewielkie krzaczki poziomki ogrodowej są cennym źródłem składników o działaniu prozdrowotnym. Liście stanowią surowiec leczniczy – zawarte w nich flawonoidy mają działanie moczopędne, a garbniki łagodzą biegunki i są naturalnym antybiotykiem. Są też bogate w kwasy organiczne i sole mineralne. Warto więc je suszyć i przechowywać.

Owoce poziomki, poza tym, że są słodkie i pyszne, stanowią bogate źródło kwasów organicznych, karotenoidów, soli mineralnych i witamin (w tym witaminy C), które odżywiają organizm, regulują przemianę materii i odtruwają. Nasiona można wykorzystać jako peeling do twarzy, a same owoce poziomki – do wykonania maseczki idealnej do cery tłustej.

Czy uprawa poziomki jest trudna?

Nie, uprawa poziomek jest raczej prosta – rośliny te mają stosunkowo niewielkie wymagania glebowe, a ich pielęgnacja jest niekłopotliwa.

Najczęściej wybierane odmiany poziomek

Poziomki, podobnie jak w przypadku truskawek, dostępne są w sprzedaży w różnych odmianach. Te, które spotkać możemy w lasach i na ich obrzeżach, to poziomki leśne. W przydomowych ogrodach natomiast uprawia się poziomki ogrodowe – do najczęściej wybieranych odmian należą:

  • Rugia – ma bardzo czerwone, wydłużone owoce
  • Baron Solemacher – owocuje aż do października, rodzi większe owoce, żółte lub czerwone, bardzo smaczne i aromatyczne,
  • Regina – niezwykle aromatyczne owoce tej odmiany poziomki mają kształt stożkowaty i dojrzewają nawet późną jesienią – jeszcze w listopadzie,
  • Yellow Wonder – stosunkowo nowa odmiana o żółtych owocach.
    Odmiany poziomek różnią się wielkością krzaczka oraz owoców, terminem kwitnięcia i owocowania oraz smakiem owoców. Warto wybierać różne, aby jak najdłużej cieszyć się smakiem świeżych owoców.

Uprawa poziomek – w gruncie czy donicach?

Poziomki sadzi się zarówno w gruncie, jak i w pojemnikach – donicach stojących i wiszących. Dobrze czują się na rabatach posadzone między innymi roślinami – tymiankiem, niskim grochem, marchwią, pietruszką i aksamitkami. Uprawa w donicach jest łatwiejsza ze względu na znacznie mniejsze ryzyko inwazji chwastów oraz ślimaków, dla których poziomka jest prawdziwym rarytasem.

owoce poziomki

Wymagania poziomek

Uprawę poziomek zaczynamy od wybrania dla nich odpowiedniego miejsca w ogrodzie. Należy zwrócić uwagę na rodzaj gleby i nasłonecznienie i wybrać im miejsce możliwie podobne do tego, które miałyby w swoich naturalnych warunkach.

Odpowiednie stanowisko – nasłonecznienie i wilgotność

Poziomki lubią stanowiska słoneczne lub lekko zacienione. W cieniu również sobie poradzą, ale ich owoce nie będą tak intensywnie wybarwione i słodkie jak w przypadku tych posadzonych w słońcu lub półcieniu. Należy pamiętać, że poziomki wymagają stale lekko wilgotnej gleby – ich uprawa na ciągle nasłonecznionym stanowisku może być więc ryzykowna ze względu na szybkie przesuszanie się gleby.

Wymagania glebowe

Krzaczki posiadają płytki system korzeniowy, nie lubią więc gleb piaszczystych i gliniastych. Idealne są dla nich gleby lekkie, żyzne, przepuszczalne i o kwaśnym odczynie. Jeśli nie możesz im takich zapewnić, posadź poziomki w donicach.

Pielęgnacja poziomek

Poziomki w ogrodzie są niekłopotliwe w uprawie, pod warunkiem że zapewnisz im optymalne warunki do wzrostu. Sadzenie poziomek jest drugim, po wyborze stanowiska, czynnikiem zapewniającym prawidłowy rozwój krzaczka. Sadzonki poziomki umieszczamy w uprzednio przygotowanych, niezbyt głębokich dołkach wykonanych co 20 – 30 cm. Pamiętać trzeba, aby stożek wzrostu znajdował się na poziomie ziemi.

Gleba, na której chcemy uprawiać poziomki, powinna zostać wcześniej starannie odchwaszczona – jeśli posadzimy poziomki do gleby nieoczyszczonej, chwasty szybko je zagłuszą, konkurując z nimi o wodę i składniki pokarmowe. Warto także zasilić ziemię obornikiem lub kompostem.

Nawadnianie

Poziomka pospolita, ze względu na swój system korzeniowy, musi mieć stale wilgotną glebę. Dlatego też, zwłaszcza w okresach upałów, należy ją codziennie nawadniać. Dobrym sposobem na utrzymanie wilgoci w glebie jest ściółkowanie roślin. Można wykorzystać do tego skoszoną trawę lub słomę.

Nawożenie

Pod względem nawożenia poziomka pospolita jest zupełnie bezproblemowa – doskonale reaguje na naturalne nawożenie kompostem lub przefermentowanym obornikiem. Należy jej natomiast ograniczyć nawożenie azotowe – jeśli z nim przesadzimy, pojawi się szara pleśń, szczególnie niebezpieczna dla uprawy poziomek. Porażone liście i kwiaty należy obciąć, w najgorszym razie usunąć i spalić całą roślinę.

Zimowanie poziomek

W przypadku poziomek uprawianych w gruncie zimowanie nie jest problemem – krzaczki są mrozoodporne. Inaczej jest, jeśli uprawisz poziomki w pojemnikach. Mogą one zostać w ogrodzie do pierwszych przymrozków, później należy przenieść je i przechowywać w chłodnym pomieszczeniu lub owinąć pojemniki słomą, tkaniną jutową lub włókniną – wszystkie dostępne są w sklepach ogrodniczych. Pod koniec zimy, gdy ustąpią już przymrozki, pojemniki należy wynieść na zewnątrz.

Rozmnażanie poziomek

Poziomki ogrodowe dzielimy na dwa rodzaje: poziomki bezrozłogowe i te wytwarzające rozłogi – wiedza o tym, jaką odmianę wybraliśmy, będzie miała wpływ na sposób ich rozmnażania.

Produkcja rozsady z poziomek rozłogowych jest bardzo prosta – rośliny macierzyste same wytworzą rozłogi, na których pojawią się młode rośliny. Kiedy już się ukorzeni, należy delikatnie wyjąć ją z ziemi, rozłogę odciąć, a następnie posadzić młodą poziomkę na miejscu dla niej przygotowanym.

Nieco trudniej jest jeśli chodzi o odmiany bezrozłogowe – te bowiem rozmnażają się wyłącznie z nasion. Wiosną należy wysiać nasiona do pojemnika z ziemią i podlewać regularnie – po około 4- 6 tygodniach od wysiewu pojawią się młode sadzonki, które po około trzech tygodniach można przenieść do gruntu.

Kwitnienie i owocowanie poziomki

W maju pojawiają się na krzaczkach pierwsze kwiaty – drobne, biało-żółte, o pięciu płatkach, w ilości od dwóch do dziesięciu na każdej łodydze. Już w czerwcu dojrzeć mogą pierwsze owoce poziomki – niektóre odmiany owocują aż do listopada. Jeśli kochasz ich smak, posadź kilka odmian tak, aby mieć dostęp do świeżych owoców przez całe lato i jesień.

Nadmiar owoców można zamrozić, ususzyć lub od razu po zbiorze przerobić na domowe nalewki, soki, dżemy i inne przetwory. Będą wspaniale smakowały i dostarczały składników odżywczych zimą.

Podsumowanie

Rozpoczynając od momentu sadzenia poziomki, poprzez jej uprawę i pielęgnację – warto stosować się do opisanych reguł i zasad. Dzięki temu Twoje poziomkowe krzaczki będą wspaniale rosły i obficie plonowały.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *