Choroby i szkodniki

Opryski drzew i krzewów owocowych – krok po kroku

Opryski drzew i krzewów owocowych

Drzewa i krzewy owocowe nie tylko pięknie zdobią ogród, ale również dostarczają wartościowych owoców. Aby rośliny mogły zdrowo rosnąć i jednocześnie stały się odporne na choroby oraz ataki szkodników, konieczne jest ich opryskanie. Odpowiednio wykonany zabieg zwiększa szansę uzyskania dorodnych plonów. Przeciwko jakim chorobom i szkodnikom pryskać drzewa i krzewy owocowe? Kiedy stosować oprysk? Na te i inne pytania odpowiemy w poniższym poradniku!

Dlaczego warto stosować opryski?

Opryski są ważnym elementem pielęgnacji drzew owocowych i krzewów owocowych. Prawidłowo przeprowadzone chronią rośliny przed szkodliwym działaniem chorób i szkodników. Ponadto wzmacniają ich kondycję, regulują wzrost, a także przyczyniają się do zwiększenia plonów. Środki ochrony roślin warto stosować zapobiegawczo – przed wystąpieniem pierwszych objawów chorobowych. Oczywiście opryski równie dobrze można użyć na skażonej już roślinie, która nie jest w stanie samodzielnie poradzić sobie z inwazją pasożytów.

Na co pryskać?

Szkodniki i choroby to bez wątpienia zmora każdego ogrodnika. W krótkim czasie potrafią zająć znaczną część rośliny, a nieleczone mogą doprowadzić nawet do jej całkowitego zniszczenia. Warto umieć rozpoznać groźne pasożyty, by w odpowiedni sposób podjąć z nimi walkę. Należy pryskać przede wszystkim na owocówki. Są to groźne pasożyty, żerujące na drzewach owocowych. Występują głównie na jabłoniach, gruszach, śliwach oraz czereśniach. Nie pogardzą także pigwą, morelą i orzechem włoskim.

Trzeba także wykonywać oprysk na przędziorka owocowca. Szkodnik ten żywi się sokami drzewek i krzewów owocowych. Występuje na jabłoni, gruszy, śliwie oraz wiśni. Kolejną grupą insektów są mszyce, które zimują na pędach roślin. Warto też pryskać na szpeciele. Są to roztocza, które atakują głównie grusze, jabłonie, śliwy i orzechy włoskie.

Jeżeli chodzi o krzewy owocowe, to morele pryskamy na raka bakteryjnego oraz misecznika tarninowego. Z kolei brzoskwinie warto opryskać na kędzierzawość liści. Maliny należy zabezpieczyć przed rdzą, zamieraniem pędów, a także szarą pleśnią. Z kolei borówkę warto chronić przed chorobami grzybowymi.

Kiedy opryskiwać krzewy i drzewa owocowe?

Termin oprysku jest zależny przede wszystkim od pogody i rozwoju rośliny. Opryski drzew owocowych powinny być wykonywane wtedy, gdy rośliny wykazują się zmniejszoną odpornością na choroby i infekcje grzybów.

Wiosenne opryski drzew owocowych

Opryski drzewek owocowych należy przeprowadzać wczesną wiosną – najlepiej w lutym – zanim jeszcze pojawią się pierwsze listki. Są one najskuteczniejsze. Dzięki pierwszym wiosennym opryskom zabezpieczymy rośliny przed groźnymi chorobami i szkodnikami na cały rok. Kolejne zabiegi możemy sukcesywnie przeprowadzać w kolejnych fazach rozwoju roślin sadowniczych.

Pierwsze opryski drzew owocowych przeprowadzamy wtedy, kiedy pogoda jest bezwietrzna i bezopadowa, a temperatura powietrza wynosi więcej niż 7 stopni Celsjusza.

Zestaw 5 sadzonek Czereśni – najlepsze odmiany

104,50 

Wysyłka: do 10 dni roboczych

5 drzewek najpopularniejszych odmian Czereśni. 5 x

2 letnie drzewko owocowe o wysokości 150 - 180 cm. Sadzonka z gołym korzeniem zabezpieczona w zbiorczym balocie.

Zestaw 3 sadzonek Wiśni

59,70 

Wysyłka: do 10 dni roboczych

3 drzewek najpopularniejszych odmian Wiśni. 3 x

2 letnie drzewko owocowe o wysokości około 150 cm. Sadzonka z gołym korzeniem zabezpieczona w zbiorczym balocie.

Zestaw 3 sadzonek Śliw – długi zbiór

61,51 

Wysyłka: do 10 dni roboczych

3 drzewka Śliw o różnych porach dojrzewania owoców. 3 x

2 letnie drzewko owocowe o wysokości 150 - 180 cm. Sadzonka z gołym korzeniem zabezpieczona w zbiorczym balocie.

Zestaw 5 sadzonek Śliwek – najlepsze odmiany

99,50 

Wysyłka: do 10 dni roboczych

5 drzewek najpopularniejszych odmian Śliw. 5 x

2 letnie drzewko owocowe o wysokości 150 - 180 cm. Sadzonka z gołym korzeniem zabezpieczona w zbiorczym balocie.

Opryski w okresie bezlistnym

Oprysk drzew owocowych warto również przeprowadzić jesienią. Wówczas pogoda sprzyja rozwojowi patogenów grzybowych, które w każdej chwili mogą zaatakować nasze sadzonki. Zastosowanie odpowiednich środków ochrony roślin pozwala zatrzymać rozwój groźnych chorób i jednocześnie zapobiega ich ujawnieniu w przyszłym roku. Warto również nadmienić, iż jesienne opryski cechuje niska szkodliwość. Wykonywane są po ostatnich zbiorach, kiedy liście już opadły, a pożyteczne stworzenia, tj. pszczoły czy trzmiele schowane są w swoich ulach.

Decydując się na opryski drzew owocowych jesienią należy wziąć pod uwagę pogodę. Największe zagrożenie stanowi tutaj zbyt zimne powietrze. Optymalna temperatura powinna wynosić od 10 do 20 stopni Celsjusza. Do oprysków należy wybrać suchy, bezwietrzny dzień. Może także być pochmurny, dzięki czemu zyskamy pewność, że mocne słońce nie poparzy pędów roślin sadowniczych.

Inne terminy oprysku

Tak, jak zostało wspomniane, pierwszy oprysk drzew owocowych należy wykonywać wiosną – jeszcze przed pojawieniem się pierwszych liści. Kolejny zabieg pielęgnacyjny przypada na okres nabrzmiewania pąków. Wtedy to pryska się na mączniaka prawdziwego (jabłoń) czy kędzierzawość liści brzoskwini. Szczególnie niebezpieczna jest brunatna zgnilizna drzew pestkowych, ponieważ wywołuje ona gnicie owoców. Przed pękaniem pąków liściowych warto także opryskać przeciw kwieciakowi jabłkowcowi.

Kolejne pryskanie przypada na okres pękania pąków liściowych. Wtedy warto zastosować środek na zarazę ogniową. Następne wykonujemy po ukazaniu się pierwszych liści. Pryskamy przeciw parchowi jabłoni i gruszy oraz mączniakowi jabłoni. Kolejne pryskanie przypada na fazę zielonego i różowego pąka kwiatowego. Wówczas warto przeciwdziałać rdzy gruszy. Pryskamy także w czasie kwitnienia. Kluczowe znaczenie ma obserwacja roślin. Podejmowane powinny być nade wszystko ukierunkowane na zwalczanie groźnych chorób. Zarówno drzewa, jak i krzewy owocowe pryskamy pod koniec kwitnienia, po kwitnieniu, po okresie zawiązku owoców, a także po ostatnich zbiorach (Zobacz artykuł terminarz oprysków drzew owocowych).

Czym pryskać sadzonki?

Czym pryskać sadzonki? To pytanie z pewnością zadaje sobie niejeden ogrodnik. W sprzedaży dostępne są różne typy środków ochrony roślin, które różnią się od siebie składem. Jeżeli nade wszystko zależy nam na zdrowej, ekologicznej uprawie, warto postawić na niechemiczne preparaty. Bardzo dobrze sprawdzą się opryski olejowe. To naturalne produkty, które mogą być stosowane do wszystkich roślin. Świetnie zwalczają zarówno larwy, jak i ich jaja, pokrywając ich grubą warstwą oleju. Na skutek tego dopływ powietrza zostaje automatycznie odcięty, a szkodniki – zniszczone.

Doskonałym naturalnym opryskiem jest gnojówka ze skrzypu polnego. Taka mikstura skutecznie zwalcza mszyce i przędziorki. Jako naturalny środek ochrony świetnie sprawdzi się szare mydło (działa przeciw mszycom oraz gąsienicom motyli), soda oczyszczona (zwalcza grzyby i mączniaki), a także zioła (broń w walce z pleśnią, jak również grzybami). Ekologiczne opryski drzew owocowych skutecznie eliminują choroby i szkodniki.

Oprysk drzewek owocowych – zasady bezpieczeństwa

Zanim przystąpimy do pryskania, warto wyposażyć się w specjalne narzędzia, które ułatwią wykonanie tej czynności. Potrzebny będzie oczywiście dobrej jakości opryskiwacz ogrodowy, zbiorniki z miarką (przydadzą się do odmierzania preparatów) oraz rękawiczki. Można też zaopatrzyć się w gogle oraz maseczkę, by nie wdychać substancji unoszących się w powietrzu.

Jak wykonać oprysk drzew owocowych? Rośliny należy pryskać bardzo obficie, rozpoczynając od nasady pnia, kierując się ku górnym pędom. Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na to, czy każdy pęd został równomiernie pokryty opryskiem. Ciecz powinna wręcz skapywać z pędów. Z kolei do stosowania punktowego przeznaczony jest miedzian.

Podsumowanie

Każdy właściciel ogrodu z pewnością marzy o posiadaniu zdrowych, plennych sadzonek. Aby rzeczywiście takie byłym, należy wykonywać szeroki wachlarz zabiegów pielęgnacyjnych. Jednym z nich jest oczywiście pryskanie. Dzięki niemu rośliny sadownicze stają się odporne na choroby i szkodniki. Mogą silnie rosnąć, wydając smakowite owoce. Opryski wykonuje się wiosną bądź jesienią. Do tego celu warto wykorzystać naturalne środki ochrony drzew owocowych, gdyż jak sama nazwa wskazuje, są wykonane z naturalnych składników. Nie zawierają szkodliwych chemikaliów, przez co nie wpływają na pogorszenie jakości plonu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *