Uprawa

Borówka amerykańska – uprawa w przydomowym ogrodzie

koszyk ze świeżo zebranymi borówkami

Jednym z najbardziej popularnych i cenionych krzewów owocowych uprawianych w przydomowych ogródkach, jest borówka amerykańska. Ten stosunkowo niewysoki krzew, uprawiany w odpowiednich dla swojego gatunku warunkach i starannie pielęgnowany, obdarowuje nas wyjątkowo smacznymi, zdrowymi i obfitymi plonami.

Uprawa borówki amerykańskiej nie jest szczególnie trudna ani czasochłonna, ale nie uda się, jeśli nie zapewnimy krzewom optymalnych warunków do rozwoju. Należy więc zwrócić szczególną uwagę na stanowisko i warunki glebowe dla borówki oraz na terminy i sposoby jej pielęgnacji. Chciałbyś posadzić kilka krzewów borówki amerykańskiej w ogrodzie? Przeczytaj nasz poradnik, a na pewno odniesiesz sukces!

Dlaczego warto uprawiać borówkę amerykańską w ogrodzie?

Wszystkich zalet owoców borówki amerykańskiej nie sposób wyliczyć – są niezwykle smaczne, słodkie, soczyste i aromatyczne. Są pyszne zarówno spożywane prosto z krzaczka, jak i jako składnik dżemów, konfitur, soków i innych domowych przetworów. Pięknie prezentują się (i oczywiście wybornie smakują) na tortach, babeczkach i deserach lodowych.

Borówka amerykańska może być mrożona – w ten sposób przechowywane owoce nie tracą ani walorów smakowych, ani jędrności. Za to możesz wykorzystać je do wypieku ciast i ciasteczek oraz tradycyjnych jagodzianek. Mrożenie nie wpływa również negatywnie na zawartość witamin i innych składników odżywczych w owocach – a prezentuje się ona imponująco. Owoce borówki amerykańskiej bogate są w:

  • witaminy – A, B, C, E,
  • minerały – potas, selen, cynk, miedź, wapń, żelazo, magnez,
  • flawonoidy,
  • błonnik,
  • antyoksydanty.

Borówka amerykańska, inaczej borówka wysoka, dzięki swoim wartościom odżywczym nie tylko pomaga zachować zdrowy organizm. Jej regularne spożycie może nam pomóc także w przypadku biegunek o różnym podłożu (badania wskazują, że związki zawarte w owocach borówki niszczą nawet lekooporne bakterie E.coli), obniżyć poziom złego cholesterolu, spowolnić procesy miażdżycowe i zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób serca. Dzięki wysokiej zawartości antyoksydantów borówka amerykańska spowalnia procesy starzenia się. A w dodatku uprawa borówki amerykańskiej wcale nie jest szczególnie trudna!

Borówka amerykańska – wymagania klimatyczno – glebowe

Kluczowym warunkiem powodzenia uprawy borówki amerykańskiej będzie wybór optymalnego stanowiska dla niej. Przede wszystkim należy jej zapewnić kwaśną glebę – w innej krzewy borówki po prostu nie będą rosnąć i plonować. Co zrobić, jeśli w Twoim ogródku odczyn gleby jest zbyt wysoki? Wcale nie musisz rezygnować z uprawy borówki amerykańskiej! Wystarczy, że zakwasisz glebę – to bardzo proste.

W czasie sadzenia krzewów borówki wykop dołek większy niż trzeba. Na jego dno wysyp dobrej jakości kwaśny torf i dopiero wtedy posadź krzew – o technice napiszemy bardziej szczegółowo za chwilę. Kiedy sadzonka będzie już na miejscu, należy obsypać ją przekompostowanymi trocinami z drzew iglastych. W ten sposób krzewy borówki wysokiej będą miały świetne warunki do rozwoju.

Poza odczynem gleby, warto zwrócić uwagę również na jej rodzaj – krzewy borówki amerykańskiej lubią glebę lekką i przepuszczalną, bogatą w próchnicę i składniki pokarmowe.

Jakie stanowisko wybrać dla borówki?

Nasłonecznienie jest kolejnym ważnym aspektem w hodowli borówki amerykańskiej. Uprawa powinna zajmować stanowiska nasłonecznione i osłonięte od silnych wiatrów. Duża dostępność słońca zapewni nam dobre dojrzewanie owoców oraz ich słodki smak i piękny kolor.

Sadzenie borówki amerykańskiej

Sadząc krzewy borówki amerykańskiej warto zwrócić uwagę na zagęszczenie krzewów oraz ich odmiany. Zaleca się, aby pomiędzy poszczególnymi roślinami w rzędzie zachować odległości od 1,2 do nawet 2 m, a pomiędzy rzędami – około 3 m. Takie odległości między roślinami sprawiają, że zabiegi pielęgnacyjne oraz zbiór owoców są łatwiejsze.

Dobór odmian użytych na domowej plantacji może mieć niebagatelny wpływ na ich owocowanie. Aby zbiory były obfite, warto posadzić obok siebie kilka krzaczków różnych odmian. I choć borówka jest samopylna, to jednak zapylenie krzyżowe (kwiaty jednego krzewu są zapylane pyłkiem innych) sprzyja zawiązywaniu większej ilości owoców.

Terminy sadzenia

Choć w centrach ogrodniczych borówka amerykańska dostępna jest w sprzedaży przez cały sezon, to najlepszymi terminami jej sadzenia są wiosna i jesień. Każdy z tych terminów ma swoje wady i zalety – borówki sadzone wczesną wiosną nie są narażone na przemarznięcie, ale trzeba będzie je podlewać w lecie. Borówki amerykańskie sadzone jesienią trzeba natomiast zabezpieczyć na zimę.

Ważniejszym aspektem, niż termin sadzenia  jest wybór odpowiedniej sadzonki borówki wysokiej. Kupować należy bowiem krzewy dwuletnie – mają one już dobrze rozwinięty system korzeniowy, co daje spore prawdopodobieństwo ich przyjęcia się, a do tego pozwala przewidywać owocowanie już w kolejnym roku po posadzeniu.

Technika – jak sadzić borówkę amerykańską?

Sadzenie borówek amerykańskich jest niekłopotliwe i przebiega w czterech etapach:

  • wykop dołek o głębokości około 40 cm i średnicy ok. 60 cm (w zależności od wielkości Twojej sadzonki);
  • umieść rośliny w dołkach około 5 cm głębiej niż rosły w doniczkach, w których je kupiłeś;
  • dołek wypełnij mieszanką torfu i ziemi ogrodowej w proporcji 1:1;
  • wokół borówek usyp kopczyki z trocin lub drobnej sosnowej kory.

Nie zapomnij o podlaniu borówek po posadzeniu.

Pielęgnacja borówki amerykańskiej

Uprawa borówki amerykańskiej nie jest trudna pod warunkiem zapewnienia roślinom dobrych warunków. Nie oznacza to jednak, że borówka wysoka będzie rosła i owocowała bez naszej ingerencji – pewne zabiegi wykonać należy.

Podlewanie

Bez regularnego nawadniania uprawa borówki amerykańskiej udać się nie może – krzewy mają płytki system korzeniowy, który jest bardzo wrażliwy na niedobór wody. W czasie suszy należy więc je podlewać. To, czy robisz to wężem ogrodowym czy też za pośrednictwem linii kroplującej – nie ma większego znaczenia, choć ta druga opcja jest na pewno bardziej wygodna.

Nawożenie

Nawożenie jest jednym z najważniejszych zabiegów dla borówek – dostarcza bowiem roślinom składników odżywczych niezbędnych do ich prawidłowego wzrostu. Z drugiej jednak strony krzew jagodowy nie ma wysokich wymagań pokarmowych, a więc dość łatwo jest go przenawozić, toteż zabiegi te trzeba wykonywać z wyczuciem.

W uprawie borówek stosuje się nawozy azotowe w trzech dawkach – pierwszą podaje się w drugiej połowie maja, od razu po kwitnieniu. Ostatnią natomiast w drugiej połowie czerwca, po zakończeniu etapu szybkiego wzrostu owoców. W praktyce więc nawóz azotowy podajemy trzykrotnie w odstępach 2-3 tygodni. Sprawdzają się siarczan amonu, mocznik i saletra amonowa w ilości około 10 g/1 m2.

Jesienią natomiast podaje się nawozy fosforowe (superfosfat), potasowe (siarczan potasu, sól potasowa) oraz magnezowe (siarczan magnezu).

Przycinanie krzewów

Przycinanie borówki jest koniecznością – zbyt gęsty lub wysoki krzew nie da nam zbyt wielu owoców. W przypadku krzewów zaniedbanych obserwuje się nie tylko mniejsze ilości pąków kwiatowych, ale także karłowacenie owoców.

Przez pierwsze 3 lata życia borówka amerykańska powinna być przycinana jedynie w celu usunięcia pędów chorych lub uszkodzonych. Dopiero 3 lata po posadzeniu, czyli w czwartym roku uprawy, zanim rozpocznie się sezon wegetacyjny, podejście ogrodnika do cięcia powinno się zmienić – borówka amerykańska najlepiej owocuje na pędach 2, 3 letnich (ewentualnie czteroletnich), a więc wszystko najstarsze pędy powinny zostać usunięte. Na roślinie powinno zostać od sześciu do ośmiu pędów. To tak zwane cięcie prześwietlające.

Uprawa borówki amerykańskiej zakłada również wykonanie tak zwanego cięcia odmładzającego. Cięcie to wykonać należy, gdy krzewy są już zbyt gęste, a ich owocowanie wyraźnie zmniejsza się. Zwykle ma to miejsce w przypadku krzewów w wieku 10 – 15 lat. Krzewy na przedwiośniu należy przyciąć nisko przy ziemi – wyrosną z nich nowe, z których znów pozostawić można 6 – 8 najmocniejszych pędów.

Zabezpieczenie przed ptakami

Owoce borówki dojrzewają od połowy lipca, w zależności od odmiany, aż do września. Kiedy już ogrodnik doczeka się pierwszych plonów, zwykle zauważy wzmożoną aktywność ptaków chętnych skosztować smacznych, soczystych jagód. Faktycznie, jednym z największych problemów, przez które uprawa borówki amerykańskiej może zakończyć się fiaskiem, jest właśnie obecność ptaków.

Ogrodnicy stosują różnorodne sposoby na ochronę uprawy – odstraszacze ultradźwiękowe, wstążki i atrapy ptaków drapieżnych. Jednak jedyną naprawdę skuteczną i najlepszą ochroną dla roślin jest siatka, dzięki której owoce będą bezpieczne. Należy szczelnie przykryć nią krzaczki, a jej końce przytwierdzić do podłoża palikami.

Borówka amerykańska należy do roślin, których pielęgnacja nie jest trudna. Można ją sadzić o każdej prawie porze roku, jej cięcie nie jest pracochłonne, a nawożenie – stosunkowo skąpe. Za to smak i właściwości jej owoców zrekompensują ogrodnikowi czas poświęcony na opiekę nad nią.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *