Odmiany

Uprawa truskawek – 9 najlepszych odmian do Twojego ogrodu

kosz truskawek leżący wśród krzaczków

Truskawki to jedne z najbardziej popularnych w Polsce owoców sezonowych – ich owoce są niezwykle smaczne, soczyste i pełne witamin. Doskonale nadają się do różnych zastosowań, a ich uprawa udać się może nawet w niewielkim ogrodzie.

Które spośród wielu odmian truskawek są godne polecenia? Jakimi cechami kierować się wybierając konkretne odmiany do swojego ogródka? I dlaczego warto wybrać ich kilka? Od czego zacząć uprawę truskawek? Zachęcamy do lektury.

Dlaczego warto sadzić truskawki?

Przyczyn, dla których warto założyć choćby niewielką plantację truskawek, jest wiele. Ich pyszne owoce, choć najlepiej smakują prosto z krzaczka, świetnie sprawdzają się do przygotowania orzeźwiających lodowych deserów, koktajli i sorbetów. Możecie korzystać z nich przez cały rok mrożąc je, przygotowując kompoty, przeciery albo dżemy. Wspaniale wręcz smakuje domowa nalewka truskawkowa.

Kolejna sprawa to łatwość uprawy truskawek – ich krzaczki są niewielkie, zmieszczą się więc nie tylko w maleńkim ogródku, ale nawet na balkonie. Z powodzeniem można uprawiać je na tradycyjnych grządkach, w gazonach, donicach lub doniczkach wiszących. Wybierając odmiany powtarzające owocowanie możecie sobie zapewnić dostęp do owoców przez prawie cały sezon.

Uprawa truskawek – na co zwrócić uwagę?

Zanim zdecydujecie się kupić sadzonki truskawek, musicie nie tylko wybrać ich odmianę, ale także przygotować dla nich odpowiednie miejsce i warunki. Co warto o nich wiedzieć? Truskawki najlepiej czują się i owocują na stanowiskach słonecznych i osłoniętych od silnych wiatrów. Duża dostępność promieni słonecznych wpływa pozytywnie nie tylko na wielkość owoców, ale także na ich wybarwienie – truskawki ze słonecznych stanowisk są duże, słodkie i intensywnie czerwone.

Do sadzenia truskawek należy wybrać żyzne, próchniczne podłoże o lekko kwaśnym odczynie (pH 5,5 – 6,5) i bogate w składniki pokarmowe. Powinno być ono przepuszczalne – gleby podmokłe i bardzo ciężkie nie sprzyjają tym roślinom. Jeśli zdecydujesz się sadzić truskawki w gruncie, dobrze jest wysiać wcześniej przedplon (dobrze sprawdzają się rośliny motylkowe).

Jeśli jednak z jakichś powodów zdecydujesz się uprawiać truskawki w pojemnikach, przygotuj dla nich mieszankę podłoża torfowego, ziemi ogrodowej i piasku, a na dno pojemnika wysyp warstwę drenażową.

Rośliny sadzimy wczesną wiosną i latem, pamiętając jednakże, że w bieżącym sezonie owocować będą tylko te posadzone wiosną. Nie poleca się natomiast sadzić jesienią ze względu na czas, jakiego potrzebują do akomodacji w nowych warunkach sadzonki truskawek. Ich zielone części mogą zostać uszkodzone przez pierwsze przymrozki.

Sadzonki truskawek powinny być umieszczone w rzędzie (lub w pojemnikach) co 30 – 40 cm. Ma to związek z koniecznością zapewnienia roślinom odpowiedniej przestrzeni dla rozwoju bryły korzeniowej, a także z dostępnością promieni słonecznych dla owoców.

Kolejnym aspektem jest ściółkowanie, którego rola w uprawie truskawek jest bardzo ważna. Po pierwsze ściółka ogranicza wzrost chwastów – truskawki mają płytki system korzeniowy, a chwasty skutecznie konkurują z nimi o dostępne w glebie składniki pokarmowe i wodę. Po drugie – warstwa ściółki ogranicza parowanie wody z gleby. I wreszcie po trzecie – dojrzewające owoce truskawek opierają się na niej, a nie na ziemi, co pozwala utrzymać je w czystości.

A jakie materiały można wykorzystać jako ściółkę? Dobrze sprawdzają się trociny, słoma, liście, nie całkiem przerobiony kompost. Niektórzy ogrodnicy używają także skoszonej trawy. Sadzonki doniczkowane natomiast nie muszą, choć mogą, być ściółkowane – należy im jedynie uzupełniać na bieżąco niedobory wody i usuwać kiełkujące chwasty.

Pielęgnacja truskawek

Różne odmiany truskawek dają owoce o różnej wielkości i smaku. Wszystkie jednak wymagają starannej pielęgnacji przez cały sezon wegetacyjny – nie jest ona na szczęście bardzo czasochłonna. Pewne zabiegi trzeba jednak wykonywać, w przeciwnym wypadku sadzonki zmarnieją.

Konieczne jest więc nawożenie oraz zapewnienie ochrony przed chorobami i szkodnikami. W uprawach amatorskich truskawki możesz nawozić nawozami organicznymi. Pierwszy raz nawozimy rośliny wiosną, a drugi – po zbiorach.

Przed inwazją chorób i szkodników zabezpieczysz swoje sadzonki stosując odpowiednie preparaty – śmiało możesz stosować własnoręcznie przygotowane napary lub gnojówki z czosnku, pokrzywy czy skrzypu. Warto pomyśleć o ich przygotowaniu – są bezpieczne dla roślin, skuteczne, i w dodatku dostępne za darmo.

miseczka truskawek leżąca w trawie

Odmiany truskawek wczesnych

Sadzenie truskawek wczesnych w ogródku jest bardzo uzasadnione – zwłaszcza w przypadku tych z nas, którzy nie mogą się doczekać na ich aromatyczne owoce. Rzeczywiście, wybierając wczesne odmiany truskawek, na zbiory owoców możemy liczyć już pod koniec maja i na początku czerwca. Oto trzy odmiany, na które warto zwrócić uwagę.

Kimberly

To holenderska odmiana, którą można uprawiać w gruncie – jest odporna na panujące w Polsce warunki klimatyczne, nawet pod koniec kwitnienia niestraszne jej przymrozki. Ma raczej umiarkowane wymagania wodne i nie jest podatna na choroby grzybowe. To dobra odmiana dla ogrodników, dla których uprawa truskawek jest nowością. Kimberly daje piękne, lśniące i duże owoce o nieregularnym kształcie. Bardzo aromatyczne i smaczne, choć niezbyt jędrne – ale tę wadę rekompensuje brak skłonności owoców do pękania.

Jeżyna biała Polarberry w doniczce

29,90 

Poprzednia najniższa cena: 29,90 .

Wysyłka: do 5 dni roboczych

NOWOŚĆ! TYLKO U NS! Bardzo atrakcyjna i ciekawa jeżyna o jasnych, biało-kremowych owocach. Odporna i łatwa w uprawie odmiana o wąskim, wzniesionym pokroju, nadająca się również do donic.

Krzew owocowy o wysokości 20-40cm. Sadzonka w doniczce 0,5-1l.

Zestaw 6 sadzonek Porzeczek – różnorodny

77,40 

Wysyłka: do 5 dni roboczych

Zestaw zawiera 6 odmiennych rodzajów porzeczek. Stwórz różnorodną kolekcję w swoim ogrodzie 6 sadzonek Porzeczek w doniczkach p9 (0,5 l)

Zestaw 6 sadzonek Agrestów – różnorodny

77,40 

Wysyłka: do 5 dni roboczych

Zestaw zawiera 6 odmiennych rodzajów agrestów. Stwórz różnorodną kolekcję w swoim ogrodzie 6 sadzonek Agrestu w doniczkach p9 (0,5 l)

Zestaw 6 borówek – długi zbiór

59,40 

Wysyłka: do 5 dni roboczych

Zestaw zawiera 6 odmian o różnej porze dojrzewania owoców. 6 sadzonek Borówki amerykańskiej w doniczkach p9 (0,5 l)

Elsanta

Jest odmianą deserową, daje owoce duże lub bardzo duże, jędrne i bardzo soczyste, o jasnoczerwonym kolorze. W smaku przypominają malinę. Owocuje tuż po Kimberly – przez praktycznie cały czerwiec. Krzaczek cechuje się silnym wzrostem i zwartym pokrojem, trzeba szczególnie dbać o stałą dostępność wody i składników odżywczych.

Odmiana Elsanta jest dość odporna na szarą pleśń oraz białą i czerwoną plamistość liści. Na mączniaka prawdziwego i choroby systemu korzeniowego jest umiarkowanie odporna, podobnie jak na mróz.

Honeoye

Sadzonki truskawek Frigo Honeoye odznaczają się silnym lub bardzo silnym wzrostem oraz wysokimi wymaganiami glebowymi i wodnymi. Odpowiednio pielęgnowana doskonale sprawdza się w uprawach amatorskich. Owocuje pod koniec maja do trzeciego tygodnia czerwca. Rodzi owoce duże, o stożkowatym kształcie, czerwone i lśniące. Bardzo smaczne, o intensywnym smaku. Są bardzo jędrne, toteż świetnie nadają się do przechowywania i transportu.

Sadzonki są bardzo odporne na mrozy i szarą pleśń oraz dość odporna na białą i czerwoną plamistość liści oraz mączniaka prawdziwego. Nie należy natomiast sadzić jej po truskawkach, ogórkach i roślinach psiankowatych ze względu na ryzyko zwiększenia jej wrażliwości na wertycyliozę.

Truskawki później owocujące

Jak już wspomnieliśmy, warto uprawiać truskawki różnych odmian aby cieszyć się ich owocami w całym czasie wegetacji – i wiosną i w drugiej połowie lata. Gdy odmiany wczesne zakończą już owocowanie, zaraz pojawią się na krzaczkach truskawki późniejsze. Sprawdzą się również odmiany powtarzające owocowanie.

Dukat

To bardzo popularna odmiana, odporna na warunki klimatyczne panujące w Polsce. Wielkość truskawek zależy od dostępności wody – jeśli jest jej dość, owoce są bardzo duże, o kształcie kulistym lub stożkowatym. Są lekko kwaśne, idealnie sprawdzają się do przetworów i spożycia bezpośrednio po zbiorze. Zbiory od połowy czerwca do połowy lipca.

Kent

Wspaniale sprawdza się w naszych warunkach klimatycznych i jest dostępna w sprzedaży w wielu sklepach ogrodniczych. Uprawa truskawek Kent jest dość prosta i przy odrobinie wysiłku udaje się w przydomowych ogrodach. Owoce są średnie lub duże (pod koniec sezonu znacznie mniejsze), o kształcie sercowatym lub szerokostożkowatym i lśniącej, czerwonej skórce. Miąższ soczysty i jędrny.

Elkat

Polska, bardzo plenna odmiana truskawki. Bardzo prosta w uprawie i odporna, świetnie sprawdzi się w ogródku niedoświadczonego hodowcy lub na plantacji ekologicznej. Rodzi duże, czerwone, soczyste i intensywne w smaku owoce, którymi można się cieszyć przez prawie cały czerwiec.

Truskawki późne

To takie, które owocują nawet jesienią – niektóre z nich nawet do października. Wśród nich obecne są truskawki powtarzające owocowanie – plonujące prawie bez przerwy od wiosny.

Polka

Rośliny truskawki Polka są bardzo plenne i odporne na wiele powszechnie występujących na plantacjach chorób. Cieszą się ogromną popularnością. Dają bardzo słodkie i soczyste truskawki o jędrnym miąższu i pięknym kolorze. Ich wielką zaletą jest przydatność do przetwórstwa oraz łatwe oddzielanie szypułek od owocu.

Selva

Odmiana, której owocami można się cieszyć od wiosny do pierwszych późnojesiennych przymrozków z trwającą około dwa tygodnie przerwą (lipiec/sierpień). Jest bardzo odporna, nadaje się do uprawy w gruncie oraz pojemnikach stojących i wiszących. Owoce są duże lub bardzo duże, stożkowate, o jędrnym i smacznym miąższu.

Florence

Bardzo obficie plonująca odmiana truskawki, która owocuje od ostatniego tygodnia czerwca do połowy lipca. Rośliny o silnym wzroście i wysokiej odporności na większość chorób oraz przymrozki. Okrągłe, duże owoce są bardzo smaczne – słodkie, aromatyczne i soczyste. Dzięki swojej jędrności mogą być transportowane i przechowywane przez dłuższy czas. Doskonale sprawdza się w uprawach amatorskich i ekologicznych.

Niezależnie od tego, jakie rodzaje truskawek zamierzacie posadzić w swoim ogrodzie, powinniście zadbać o to, aby kupione przez Was rośliny były wysokiej jakości i wolne od chorób. Dlatego też zawsze polecamy dokonanie zakupu wyłącznie u sprzedawców sprawdzonych i cieszących się zaufaniem swoich klientów.

Podsumowanie

Do uprawy truskawek nie trzeba mieć ani specjalistycznej wiedzy, ani skomplikowanych narzędzi ogrodniczych. Koniecznie należy jednak pamiętać o kilku ważnych sprawach – przed posadzeniem truskawek starannie oczyścić powierzchnię gruntu i usunąć chwasty, dbać o regularne nawożenie roślin i ich nawadnianie.

Świeże i pyszne truskawki dostępne mogą być w ogrodzie przez cały sezon od wiosny do późnej jesieni – aby tak się jednak stało, należy wybrać rośliny odpowiednich odmian, a później zapewnić im optymalne warunki do wzrostu, rozwoju i owocowania. Teraz już wiecie jak to zrobić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *