Jak chronić drzewa owocowe i krzewy przed ptakami?

Zabezpieczanie czereśni przed ptakami

Ptaki, to druga, po przymrozkach, główna przyczyna spustoszenia sadu. Bywa, ze problem zabezpieczania drzew owocowych i krzewów przed ptakami nie może być rozwiązany przez lata, a właściciel sadu, plantacji ucieka się do przeróżnych – mniej lub bardziej skutecznych – sposobów, aby owe ptactwo odstraszyć.

       Sama obecność ptactwa w ogrodzie jest bardzo potrzebna i pożyteczna dla jego ekosystemu, chronią one bowiem sad przed szkodliwym działaniem niektórych owadów; muszek itp. Jednak oprócz pozytywów tej sytuacji pojawiają się także i te negatywne aspekty. Przedstawiamy metody zabezpieczania drzew owocowych (np. czereśni, wiśni) przed ptakami, które można zastosować także dla krzewów.

Najbardziej aktywni niszczyciele drzewek owocowych

        Najbardziej aktywne w tym zakresie są kosy, wrony, kwiczoły, sójki czy wróble, które godzinami potrafią wydziobywać nasiona i kiełki z drzewek owocowych, tym samym uniemożliwiając im wydanie plonów. Zdarza się, iż sad „atakowany” jest przez kilkaset ptaków miesięcznie. Straty z tego tytułu są ogromne, bowiem mało które drzewko owocowe jest w stanie to przetrwać bez uszczerbku, w postaci braku owoców lub jej minimalnej ilości podczas zbiorów.

       Najbardziej agresywne, inteligentne oraz natarczywe są oczywiście popularne szpaki, które uwielbiają „łowy” na czereśnie, wiśnie, śliwki, a w późniejszym czasie także na niektóre gatunki jabłek, szczególnie te, o czerwonym lub jaskrawym zabarwieniu. Ptaki z tego gatunku potrafią wyrządzić tak duże szkody, bowiem w parę godzin są w stanie zniszczyć plony kilku / kilkunastu drzew owocowych. Ich przewagą jest latanie dużymi stadami oraz natychmiastowe sygnalizowanie współtowarzyszom o miejscu, w którym można się bez przeszkód posilić. Szpaki przylatują zazwyczaj wcześnie rano lub w okolicach godzin popołudniowych i wieczornych.

Armatki hukowe

Pierwszą metodą na odstraszenie ptaków jest zastosowanie armatek hukowych, zasilanych gazem propan-butan. To nieskomplikowane urządzenie skonstruowano na zasadzie napływania do komory z zapalnikiem odpowiedniej ilości gazu, którego częstotliwość możemy regulować, gdy komora się napełni, następuje eksplozja. Powstaje wówczas hałas o sile około 120 dB (zasięg hałasu to około 100 metrów), który ma za zadanie odstraszyć żerujące stada szpaków czy innych gatunków ptactwa. Zaletą tego urządzenia jest jego niezawodność w każdych warunkach pogodowych, nawet podczas ulewy czy silnego wiatru. Armatka hukowa występuje w kilku wersjach. Ta najprostsza działa w jednym kierunku (regulowanym ręcznie) i wykonuje aż od 2 wystrzałów w przeciągu 60 sekund, do 2 wystrzałów w przeciągu 60 minut. Pojemność butli wystarcza na około 17 tysięcy eksplozji. Armatka hukowa może także występować w bardziej zaawansowanej technicznie wersji, z obrotowym stojakiem i elektronicznym sterownikiem czasu. Możemy wówczas zaprogramować czas eksplozji na wczesne godziny ranne lub godziny popołudniowe. Kontroli podlega także liczba wystrzałów na minutę i ich sekwencja- wystrzały pojedyncze lub serie. Zakup tego typu sprzętu to spory wydatek, sięgający około 1500 złotych, oprócz tego w poczet kosztów wliczyć należy zakup butli gazowej, akumulatora oraz sterownika.  Armatka hukowa jest dobrym rozwiązaniem, jednakże bywa i tak, że ptaki orientują się, że powstały hałas nie stanowi dla nich żadnego zagrożenia, dlatego po pewnym czasie zaczynają go po prostu ignorować.

Ochrona chemiczna przed ptakami

Dość nowatorskim rozwiązaniem jest użycie ochrony chemicznej. Poleca się tutaj preparat NOBIRD. Ów koncentrat, zbudowany z aminokwasów i ich pochodnych, dobrze rozpuszcza się w wodzie. Spryskuje się nim drzewka owocowe – pień i glebę wokół rośliny (nie dotyczy to śliw, u których jest to zabronione), preparat przechodzi na listowie drzewka. Proceder ten stosujemy w momencie pojawienia się pierwszych wizyt ptactwa. Ochrona trwa do 14 dni od jego zastosowania. Ekstrakty roślinne obecne w preparacie odstraszają ptactwo od dziobania owoców. Zastosowanie ochrony chemicznej jest dość skuteczną metodą ochrony drzewek owocowych w sadzie. Na jego korzyść przemawia także cena preparatu.

Siatki ochronne

siatki ochronne przeciw ptakom w sadach
siatki ochronne przeciw ptakom w sadach

Realnym i najskuteczniejszym sposobem na ochronę drzew i krzewów przed ptactwem są siatki ochronne. Z jednej strony stanowią zaporę przed wyjadaniem owoców w sadzie, z drugiej zaś, nie powodują całkowitej izolacji naszej plantacji od obecności tych, uroczych i pięknych stworzeń. Ptaki pełnią przecież bardzo pożyteczną rolę w postaci wyłapywania szkodliwych owadów. Siatki ochronne są tak skonstruowane, aby żadnemu fruwającemu przyjacielowi nie stała się krzywda, tzn., aby nie zaplątał się w zaporę lub też, aby się o nią nie zranił. Jest to najbardziej ekologiczny i zarazem humanitarny sposób ochrony roślin sadowniczych przed zakusami ptaków.

W ogródkach działkowych oraz sadach przydomowych często spotykane – zamiast siatek ochronnych – są stare firanki wykorzystywane do okrywania drzew i krzewów owocowych. Jest to „darmowy” materiał doskonale sprawdzający się w ochronie np. czereśni przed szpakami.
ochrona drzew owocowych przed ptakami
ochrona drzew owocowych przed ptakami

Sadzenie bardziej kuszących egzemplarzy drzew w pobliżu sadu

Morwa to roślina nie wymagającą specjalnej pielęgnacji ani uprawy. Jest odporna na wiele czynników atmosferycznych, a owoce są bardzo słodkie. Stanowi ona zatem doskonałą bazę do tworzenia pasów ochronnych wokół drzewek owocowych w sadzie, dzięki czemu uporczywe wizyty ptactwa przerzucą się na inny teren, na którym zamiast dziobania owoców w postaci wiśni lub czereśni, ptactwo to zainteresuje się pożywnymi i bardzo słodkimi owocostanami morwy.

Przeczytaj także:

bielenie pni drzew owocowych i krzewów

Bielenie pni drzew owocowych i krzewów

Bielenie pni drzew owocowych i krzewów, to zabieg znany wszystkim i częsty widok – w sadach i ogrodach. Nie jest to kwestia estetyki, lecz konieczności, gdyż pobielenie pnia oraz nasady konarów drzewa trzeba wykonać raz do roku. Warto pilnować regularności bielenia pni drzew owocowych i nie przypominać sobie o nim co kilka lat, gdyż taka […]

0 komentarzy
Zabezpieczanie drzew owocowych na zimę.

Jak zabezpieczyć drzewka owocowe na zimę?

Bardzo ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym, niekiedy decydującym o dalszym rozwoju i przetrwaniu naszych drzewek owocowych jest zabezpieczanie ich na zimę. Szczególną uwagę w tym względzie powinniśmy poświęcić nowo posadzonym drzewkom. Drzewka posadzone jesienią nie zdążyły jeszcze odpowiednio zakorzenić się w ziemi i ich prawdopodobieństwo przemarznięcia jest dużo większe. Przemarznąć mogą w tym czasie nawet gatunki stosunkowo […]

2 komentarze
Przycinanie drzew owocowych

Przycinanie drzew owocowych – jak i kiedy?

Cięcie i formowanie drzewek owocowych to podstawowy zabieg pielęgnacyjny – w sadzie czy ogrodzie – wpływający na wygląd, rozpiętość oraz plonowanie drzew. Poprzez przycinanie drzew owocowych regulowany jest wzrost, ponieważ po silnym cięciu zostaje zahamowany rozwój korzeni, a w konsekwencji pobieranie składników pokarmowych z ziemi przez sadzonki. Dodatkowo silne cięcie powoduje opóźnienie wejścia drzewka w […]

15 komentarzy

Przygotowanie gleby pod sad

Bardzo istotną czynnością poprzedzającą sadzenie drzew i krzewów owocowych jest przygotowanie gleby pod sad. Niezbędne czynności należy rozpocząć – w miarę możliwości – kilkanaście miesięcy przed sadzeniem. Gleba stanowi środowisko do rozwoju systemu korzeniowego i ważne jest by zapewnić mu jak najlepsze warunki, ponieważ przez system korzeniowy rośliny sadownicze pobierają niezbędne składniki pokarmowe i wodę. […]

0 komentarzy
Sadzenie drzew owocowych krok po kroku.

Sadzenie drzew owocowych krok po kroku.

„Jak sadzić czereśnie?”, „Jak sadzić jabłonie?”, „Jak Sadzić drzewka owocowe?” – jest to najczęściej pojawiające się pytanie wśród nowych sadowników, ogrodników. Sprawa nie jest tak trudna do wykonania, nawet dla osób które nigdy nie miały okazji samodzielnie zakupić i posadzić drzewko owocowe. Wystarczy zapoznać się z poniższym poradnikiem i sadzenie drzew owocowych stanie się banalnie […]

0 komentarzy

Dlaczego sprzedaż wysyłkowa drzewek i krzewów owocowych po 10 października?

Drzewka owocowe i krzewy rosnąc w szkółce kończą wegetację pod koniec września lub na początku października. Długość wegetacji zależy od temperatury, wilgotności i stosowanych nawozów. Im temperatura wyższa i pogoda bezdeszczowa tym szybciej wegetacja się kończy. Natomiast wydłużenie wchodzenia roślin w stan uśpienia może powodować nadmiar opadów, dość nisko utrzymująca się temperatura, a także późne […]

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *