Uprawa

Najczęstsze błędy przy zakładania przydomowego sadu

Najczęstsze błędy przy zakładania przydomowego sadu

Posiadanie swojego sadu bez wątpienia niesie za sobą wiele korzyści. Owoce pochodzące z własnego ogrodu są zdrowe i smaczne. Ponadto, mamy pewność, że przy ich uprawie nie został wykorzystany żaden środek chemiczny. Nie da się ukryć, iż zakładanie sadu wymaga nieco pracy. Niezbędne są również umiejętności sadownicze. W natłoku zadań do wykonania nietrudno jest popełnić błąd. Poniżej zebraliśmy kilka najczęstszych błędów przy zakładaniu przydomowych sadów, przeczytaj!

Najczęstsze błędy przy zakładania przydomowego sadu

Posiadanie swojego sadu bez wątpienia niesie za sobą wiele korzyści. Owoce pochodzące z własnego ogrodu są zdrowe i smaczne. Ponadto, mamy pewność, że przy ich uprawie nie został wykorzystany żaden środek chemiczny. Nie da się ukryć, iż zakładanie sadu wymaga nieco pracy. Niezbędne są również umiejętności sadownicze. W natłoku zadań do wykonania nietrudno jest popełnić błąd. Poniżej zebraliśmy kilka najczęstszych błędów przy zakładaniu przydomowych sadów, przeczytaj!

 

Błąd 1 – Nieodpowiedni materiał sadzeniowy

Najczęstszym błędem popełnianym przez ogrodników jest wybór nieodpowiedniego materiału sadzeniowego. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na to, z jakiego źródła pochodzą drzewka. Cena sadzonek nie powinna być przesadnie niska. Niestety bardzo często zachęca to sadowników do zakupu, co później ma swoje konsekwencje. Najlepiej kupować je w certyfikowanych szkółkach lub centrach ogrodniczych. Dodatkowo w informacji od producenta znajdziemy wskazówki, jak poprawnie dbać o drzewko, co przyczynia się do uzyskania obfitych plonów.

Należy zaznaczyć, że materiał sadzeniowy nie powinien być również przesadnie rozgałęziony, gdyż może to wskazywać na jego uszkodzenie. Raczej starajmy się unikać wyboru sadzonek z długim przewodnikiem otoczonym przez mnóstwo pędów bocznych. Dodatkowo pędy nie mogą giąć się i łamać. Bardzo istotną rolę odgrywa także system korzeniowy. Ogromnym błędem popełnianym przez ogrodników jest wybór sadzonki z uszkodzonym systemem korzeniowym. Niestety, takie drzewko nie będzie w stanie się zakorzenić w glebie. Nie może być on też zbytnio przesuszony, w wyniku np. transportu. System korzeniowy powinien być dobrze rozgałęziony. Dobrze, jeśli składa się z wielu mniejszych pędów. Wybierając materiał sadzeniowy powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na te aspekty, ponieważ to właśnie one w głównej mierze decydują o tym, czy drzewo się przyjmie oraz jakiej będzie jakości. Zapraszamy do sprawdzenia kategorii drzewek owocowych w naszym sklepie, gdzie znajdą Państwo wyłącznie najwyższej jakości sadzonki.

Błąd 2 – Wybór złego stanowiska

Kolejnym błędem popełnianym w zakładaniu własnego sadu jest wybór złego stanowiska. Niewłaściwa struktura i odczyn gleby może znacząco utrudnić wzrost, kwitnienie, jak i owocowanie drzewek owocowych. Mogą one także chorować. Przy wyborze stanowiska należy pamiętać, iż każdy gatunek ma indywidualne wymagania. Przed posadzeniem sadzonek dobrze jest zbadać glebę i wdrożyć odpowiednie działania, dzięki czemu zapewnimy roślinie optymalne warunki do wzrostu. Ogromne znaczenie ma również odpowiednie sąsiedztwo drzewek. Dlaczego? Ponieważ czynnik ten w głównej mierze decyduje o rozwoju sadu, jakości plonów, a także ogranicza działanie szkodników. 

Niezwykle ważne jest także nasłonecznienie stanowiska. W przypadku, gdy roślina będzie miała za mało słońca nie będzie prawidłowo wzrastać, a co za tym idzie – owoce nie będą mogły zostać odpowiednio wybarwione. Warto mieć na uwadze, fakt, że drzewka owocowe najlepiej rosną w miejscach nasłonecznionych. Natomiast w zacienionych nigdy nie będą dobrze plonować. Kluczową rolę odgrywa ulokowanie sadu. Należy pamiętać, że po kilkudziesięcioletniej uprawie sadu, gleba jest zmęczona, dlatego też w tych samych miejscach nie powinniśmy sadzić nowych sadzonek. Warto również unikać umieszczania materiału sadzeniowego w obniżeniach terenu oraz tam, gdzie podłoże narażone jest na zastoiska mrozowe.

Błąd 3 – Niewłaściwe przygotowanie gleby

Błędem popełnianym przez ogrodników w uprawie własnego sadu jest niewłaściwe przygotowanie gleby. Brak odchwaszczenia i usunięcia wszelkich zanieczyszczeń z podłoża powoduje utrudniony wzrost drzew owocowych. Warto przede wszystkim pozbyć się trwałych, wieloletnich chwastów, do których zaliczamy między innymi skrzyp, perz czy powój.

Tak, jak zostało wspomniane wcześniej, każdy materiał sadzeniowy ma indywidualne wymagania co do pH gleby. Aby drzewa owocowe mogły prawidłowo wzrastać niekiedy konieczna jest poprawa pH gleby. Niedobory najcenniejszych związków odżywczych przyczyniają się do chorób roślin. Dlatego tak bardzo istotna jest odpowiednio dobrana gleba. Jeśli decydujemy się na zwiększenie żyzności terenu, pamiętajmy, że ziemia nie może być zbyt ubogo lub przesadnie nawożona.

sad

Błąd 4 – Sadzenie pojedynczych osobników gatunków obcopylnych

Odpowiednie usytuowanie oraz pielęgnacja sadzonek najczęściej jest niewystarczająca, by cieszyć się obfitymi plonami. Każdy sadownik powinien wiedzieć, że rośliny nie zapylają się własnym pyłkiem, a pyłkiem innych roślin – nierzadko należących do różnych odmian. Nieprawidłowością ze strony ogrodników jest sadzenie pojedynczych gatunków obcopylnych. Najlepiej, gdy obok siebie będą znajdować się minimum dwa obcopylne drzewka owocowe. Jeśli w naszym sadzie jest mało miejsca, zawsze możemy wybrać te, które są samopylne.

Do gatunków obcopylnych drzew owocowych zaliczamy:

  • jabłonie,
  • grusze,
  • czereśnie,
  • brzoskwinie,
  • większość odmian śliw.

Błąd 5 – Nieodpowiednia pora sadzenia

Sadownicy nierzadko popełniają błąd związany z nieodpowiednią porą sadzenia drzew owocowych. Szczególnie gatunków ciepłolubnych, do których zaliczamy między innymi: grusze, morele, nektaryny, czereśnie i wiele innych, nie powinno sadzić się jesienią. Dlaczego? Ponieważ są one narażone na przemarznięcie. Przesuwając tę czynność na wiosnę zyskamy pewność, że roślina dobrze zakorzeni się w podłożu. Natomiast inne drzewka owocowe z powodzeniem nadają się do posadzenia jesienią. Dla pewności warto w pierwszym roku zabezpieczyć przed mrozem wszystkie gatunki drzewek, nawet te wysoce mrozoodporne. Jak poprawnie to zrobić, dowiesz się tutaj.

Błąd 6 – Brak cięcia

Częstym błędem popełnianym przez właścicieli sadu jest brak przycinania drzewek owocowych. Sadownicy w obawie przed zniszczeniem rośliny zwykle unikają tej czynności. Tymczasem zabieg ten niesie za sobą naprawdę wiele korzyści. Przede wszystkim pomaga w przyjęciu się rośliny. Poprawia się także zdrowotność drzewa. Dodatkowo łatwiej jest utrzymać optymalny wzrost drzewa, jak również rozpiętość korony. Po umiejętnym przycięciu drzewo jest pobudzone do rozwoju, nasłonecznione i przewietrzone. Owoce są lepiej wybarwione, a co za tym idzie – smaczniejsze. Jak prawidłowo przycinać drzewka owocowe przeczytasz tutaj.

Podsumowanie

Zakładanie sadu niewątpliwie dostarcza wiele radości, ale i wymaga sporo pracy. Oczywiście przedsięwzięcie to musi zostać poprzedzone odpowiednimi przygotowaniami. Należy wziąć pod uwagę szereg bardzo ważnych aspektów, ponieważ niełatwo w tej kwestii popełnić gafę. Częstym błędem ze strony sadowników jest wybór nieodpowiedniego materiału sadzeniowego, złego stanowiska, niewłaściwe przygotowanie i użyźnianie gleby, sadzenie pojedynczych gatunków obcopylnych, zła pora sadzenia czy brak cięcia. Warto unikać tych błędów, a nasz sad przydomowy będzie taki, jak sobie wymarzyliśmy!

2 komentarze w “Najczęstsze błędy przy zakładania przydomowego sadu

  1. Katarynka pisze:

    Mam stary 70 letni sad ze starymi odmianami ale myślę założyć nowy też ze starymi odmianam tj Kronselka,kosztela,wilchelm,landzberska ,papierówka ….śliwy i do tego dołączyć krzewy porzeczki,aronii,derenia,pigwy i pigwowca

  2. Mirek pisze:

    Dobrze, że zwrócono uwagi na najczęściej popełniane błędy tzn. złe stanowisko i słabe przygotowanie gleby. Niestety a może na szczęście roślinom trzeba poświęcić trochę czasu i chęci aby dobrze owocowały.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *